Co nie istnieje obiektywnie? Część 2 – kolory, relacje i odczucia

Fala elektromagnetyczna, powstaje w wyniku przeskoczenia elektronu na niższą orbitę, owa różnica orbit jest emitowana w przestrzeń w postaci fali. Bardzo wąskie spektrum tej fali, dosłownie jedną milionową nazywamy czasem kolorem. Kolory nie istnieją obiektywnie, nasze umysły muszą nadać im znaczenie by zaczęły istnieć.

Widzimy tylko, jak jeden czynnik zmienia się wobec drugiego, obiektywnie sfera naszego istnienia, czyli czas nie istnieje, to relacje między obiektami i zjawiskami, które interpretujemy jako zależności. Czas jest po prostu przejawem zmiany, a nie wartością absolutną, z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, jest to pewna forma relacji. Z tego samego powodu, dla którego nie da rady potasować pojedynczej karty, czas dla pojedynczego atomu nie istnieje.

A może jest tak, że rzeczy, na które patrzymy, których dotykamy, które wąchamy, obiektywnie nie istnieją, a istnieją za to tylko relacje między nimi, a ich właściwości to tylko iluzja? Może wszystko jest tylko kreacją naszych umysłów? Biorąc pod uwagę osiągnięcia współczesnej fizyki (zwłaszcza kwantowej), to bardzo prawdopodobne. Weźmy taki przykład: widzisz papier ścierny, ale dopóki go nie dotkniesz, tarcie nie istnieje. Widzisz kanapę, ale nie widzisz jej masy, dopiero gdy zechcesz ją podnieść, czujesz ją. Małżonkowie obiektywnie nie istnieją, to relacja między ludźmi sprawia, że nimi zostają, podobnie jest z takimi zjawiskami jak np. miłość i szczęście które zaczynają istnieć tylko i wyłącznie dzięki subiektywnym odczuciom i nadaniem im znaczeniu.

Tak naprawdę możemy poznać tylko relacje między obiektami, ale nie możemy poznać samych obiektów, bo może one po prostu nie istnieją, a zaczynają istnieć, gdy próbujemy je zaobserwować i zmierzyć, czyli wejść z nimi w relację. A może prawdą i rzeczywistością są tylko nasze myśli i uczucia, a cała reszta to wyłącznie relacje między nami, fikcyjne rekwizyty służące do rozwoju naszych myśli i uczuć? Wiele wskazuje na to, że „akcja” życia przebiega tylko gdzieś w naszym umyśle.

 

Komentarze